Europejski Tydzień kodowania "Code week" w naszej szkole

Od 5 do 20 października w całej Europie, w tym oczywiście w Polsce, będziemy świętować Europejski Tydzień Kodowania, czyli #CodeWeek2019. Na czym polega to świętowanie? Na świetnej zabawie, do której zapraszamy wszystkich, w każdym wieku. #CodeWeek2019 to oddolna inicjatywa, w ramach której świętujemy kreatywność, rozwiązywanie problemów i współpracę poprzez programowanie i inne działania związane z technologią. Główną ideą stojącą za wydarzeniem jest promowanie programowania poprzez pokazywanie młodzieży i dorosłym sposobów na realizację pomysłów przy pomocy kodu, rozwiewanie wątpliwości i mitów otaczających te umiejętności oraz gromadzenie zmotywowanych jednostek w celu wspólnej nauki.

Do udziału w wydarzeniach związanych z Europejskim Tygodniem Kodowania zachęcamy przede wszystkim szkoły na wszystkich szczeblach kształcenia, a także nauczycieli wszystkich przedmiotów, dzięki którym uczniowie będą mogli skorzystać z możliwości zapoznania się ze światem programowania i kreatywności w świecie cyfrowym. Dowiedz się więcej na temat inicjatywy oraz organizacji własnych wydarzeń ze strony internetowej skierowanej do nauczycieli: CodeWeek.eu/Schools
Każdy pomysł na zaangażowanie się CodeWeek jest dobry. Liczą się dobre chęci i miłe spędzenie czas.

Zacznijcie od lekcji informatyki, które odbędą się w Waszej szkole pomiędzy 5 a 20 października. Inne pomysły? Turniej logicznych gier planszowych, pogadanka o nowych technologiach, konkurs dla uczniów, a może obejrzycie razem film z nowinkami technicznymi w rolach głównych i później o nim podyskutujecie? Dobrym pomysłem jest także zaproszenie seniorów i pokazanie im jak obsługiwać komputer lub smartfona. Jeśli o to chodzi, nie ma lepszych nauczycieli od dzieci.

Pamiętajcie o jednym – jakiekolwiek wydarzenie zorganizujecie, zgłoście je na stronie www.codeweek.eu/events To ważne - liczba zgłoszonych w każdym kraju inicjatyw decyduje, który kraj zdobędzie pierwsze miejsce w tym ogólnoeuropejskim wyścigu fair play.

#CODEWEEK
Edycja 2019

Mieliśmy po prostu pobić rekord z 2018 roku. Nie dość, że to zrobiliśmy, to jeszcze potroiliśmy wynik marzeń. W trakcie Europejskiego Tygodnia Kodowania 2019 wydarzenia w Polsce zaczynały się co… półtorej minuty!

16 dni, 15 139 wydarzeń i historyczne (drugie) miejsce na podium – oto najkrótsze podsumowanie #CodeWeek2019! Polska zajęła drugie miejsce w kategorii liczba inicjatyw w stosunku do populacji, według której ustalany jest coroczny ranking. To najlepszy wynik jaki kiedykolwiek, w siedmioletniej historii Europejskiego Tygodnia Kodowania, zajęła Polska. To nie tylko nasza zasługa, a przede wszystkim m.in. nauczycieli i organizacji pozarządowych, których zaangażowanie przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Tym najbardziej aktywnym w poniedziałek osobiście podziękował minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Lider Europy

W tym roku zajęliśmy drugie miejsce pod względem liczby inicjatyw przypadających na populację (po Malcie – 448 wydarzeń) oraz trzecie miejsce pod względem łącznej liczby inicjatyw (po Turcji – 20 113 wydarzeń i Włochach – niemalże ex aequo z Polską – 15 505 wydarzeń).

Naprawdę daliśmy z siebie wszystko! Wasze wydarzenia to blisko ¼ wszystkich 66 340 wydarzeń zgłoszonych w tej edycji.

– Ten historyczny wynik nie byłby możliwy bez wsparcia szkół, bibliotek, instytucji kultury, firm IT oraz prywatnych osób, które chciały promować naukę programowania w swojej lokalnej społeczności! – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Przedszkolaki i seniorzy, mieszkańcy dużych miast i mniejszych miejscowości, nauczyciele oraz specjaliści z branży IT – bez względu na wiek, miejsce zamieszkania czy zawód, CodeWeek tworzą wszyscy Ci, którzy chcą uczyć się oraz nauczać innych programowania! – dodał szef MC.